Pluskwa domowa - Cimex lecutratilus
Spis treści strony

Wstęp.
Pluskwy domowe (Cimex lecutratilus) są plagą, która dotyka coraz więcej gospodarstw domowych, szczególnie w dużych miastach jak np.: Warszawa. Rozprzestrzenianie się pluskiew jest problemem, z którym trudno sobie poradzić. Gdy słyszysz słowo „pluskwa”, prawdopodobnie od razu myślisz o nieprzyjemnym problemie związanych z insektami w twoim domu na dodatek, problemie z którym trudno sobie poradzić. Jeśli tak myślisz to masz całkowitą rację, pluskwy to, moim zdaniem, z powszechnie znanych owadów zamieszkujących nasze domostwa, jest najgorszym z najgorszych. Choćby z racji tego, że z nami śpią i żywią się naszą krwią. Pluskwy domowe to owady pasożytnicze, które często wywołują frustrację i niepokój u mieszkańców. Aby skutecznie pozbyć się pluskiew, niezbędne jest, między innymi, zrozumienie ich natury i zachowania. W tym artykule dowiesz się co nieco o tych owadach. Pomimo, że nie udowodniono, że pluskwy domowe przenoszą jakieś choroby, warto raczej zwalczyć je i mieć spokojny sen, do czego zachęcamy z naszym udziałem.
Co to jest pluskwa?
Pluskwa to owad pasożytniczy, który zamieszkuje z nami od tysięcy lat. Zwalczana na przeróżne sposoby, wydawałoby się, że skutecznie, ale niestety problem występuje i jest dość znaczny zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich lub w ośrodkach, które mają dużą rotację ludności. Pluskwa to mały, płaski owad o owalnym kształcie, w kolorze brązowym, rozmiary dorosłego osobnika to około 5mm do 7mm, żywiący się krwią.
Czym się żywią pluskwy?
Pluskwy domowe są hematofagami, co oznacza, że żywią się krwią. Ich preferowanym źródłem pożywienia jest ludzka krew, ale mogą też karmić się na zwierzętach, takich jak psy czy ptaki. Wykorzystują one swój wydłużony ryjek do przebicia skóry gospodarza i wysysania krwi. Mają również anestetyk w swojej ślinie, który pomaga zminimalizować uczucie bólu u ofiary podczas karmienia. Pluskwy mogą pożywić się krwią w ciągu 5-10 minut, a potem zazwyczaj wracają do swoich kryjówek, gdzie trawią pokarm. Po posiłku pluskwa może zwiększyć swoją masę ciała nawet 3-krotnie. Z tego powodu jej ciało staje się bardziej okrągłe i ciemnoczerwone. Owady te mogą przeżyć długie okresy bez jedzenia, hibernują się i czekają na swojego żywiciela nawet do roku przy bardzo sprzyjających warunkach. Pluskwy nie żerują codziennie, ale co kilka dni, w zależności od wielu czynników takich jak pora roku, temperatura, płeć, stadium rozwoju itd. itp Choć pluskwy są głównie nocne, mogą karmić się o każdej porze dnia lub nocy.
Jak rozmnaża się pluskwa?
Pluskwy to gatunek , który rozmnaża się poprzez zapłodnienie samicy przez samca. Samiec wdrapuje się na samicę i ostrym narządem rozcina jej ciało wstrzykują do środka nasienie, które transportowane jest wewnątrz do organów płciowych – proces ten nazywany jest „traumatycznym zapłodnieniem” . Po zapłodnieniu samica pluskwy domowej zazwyczaj rozpoczyna składanie jaj po upływie około 4-12 dni. Czas ten może się różnić w zależności od indywidualnej samicy i warunków środowiskowych, takich jak temperatura i dostępność pokarmu. Po upływie tego okresu samica będzie regularnie składać jaja w ciągu swojego życia, co może trwać od kilku miesięcy do nawet roku, w zależności od warunków i dostępności pożywienia. Samica pluskwy może składać od 1 do 12 jaj dziennie, a przez całe swoje życie może złożyć od 200 do 500 jaj. Jaja pluskwy są białawe, o długości około 1 milimetra i mają kształt podobny do ziaren ryżu. Po złożeniu jaja wymagają około 1-2 tygodni, aby się wylęgnąć. Temperatura i wilgotność mają wpływ na tempo rozwoju jaj, więc czas ten może się różnić w różnych warunkach. Jak łatwo się zorientować po tych danych, populacja pluskiew, pozostawiona sama sobie rozrasta się w bardzo szybkim tempie.
Cykl życia pluskwy.
Cykl życiowy pluskwy domowej składa się z siedmiu etapów: jaja, pięciu stadiów nimf oraz dorosłości.
Jaja: Samica pluskwy składa jaja po zapłodnieniu. Jaja są białe, owalne i mają około 1 mm długości.
Stadia nimfowe: Po wykluciu, młode pluskwy, nazywane nimfami, przechodzą przez pięć stadiów rozwojowych. Każde stadium wymaga posiłku krwi przed wylinką, co pozwala nimfie przejść do kolejnego stadium. W każdym stadium nimfy stają się większe, a ich ciało ciemniejsze. Każde stadium to posiłek i wylinka.
Dorosłość: pluskwa staje się dorosła. Dorosłe pluskwy mogą żywić się krwią co kilka dni i są zdolne do rozmnażania. Samice muszą posiłkować się krwią, aby móc produkować jaja.
Cały cykl życiowy pluskwy, od jaja do dorosłości, może trwać od pięciu tygodni do czterech miesięcy, w zależności od warunków, takich jak temperatura i dostępność pożywienia.
W przeciwieństwie do wielu innych owadów, pluskwy nie przechodzą przez etapy larwalne ani stadium poczwarki w swoim cyklu życiowym.

Aktywność pluskiew domowych.
Pluskwy do życia potrzebują żywiciela czyli, zazwyczaj, nas. Są dość ciekawie skonstruowane. Ich aktywność jest obserwowana głównie w nocy, w trakcie naszego głębokiego snu, czyli między pierwszą w nocy, a czwartą rano. Pluskwy doskonale wyczuwają człowieka przez ciepło które wydziela, jego substancje skórne, a także przez wykrywany przez nich dwutlenek węgla, który człowiek wydziela oddychając. W zasadzie nie da się ich oszukać. Na przykład w pustym mieszkaniu są pod podłogą, przeprowadzony oprysk może nie przynieść efektu, bo pluskwy nie wyjdą na powierzchnię, gdy nie wyczuwają człowieka w nocy. Potrzebują przynęty.
Inną ciekawą ich umiejętnością jest to, że dorosłe osobniki bez żywiciela potrafią przeżyć zahibernowane do koło dwunastu miesięcy! Młode pluskwy do przeżycia potrzebują pokarmu. Samica składa do około dwudziestu jaj. Gdy mają w pobliżu żywiciela czyli nas z naszą krwią, populacja ich zwiększa się dość szybko. Samica w ciągu swojego życia, które trwa około 300 dni, złożyć nawet do 500 jaj!
Efekt zaniedbania przez nas problemu, może spowodować, że populacja tych osobników, może wzrosnąć do kilkudziesięciu sztuk, a im dłużej problem trwa tym kolonia będzie jeszcze większa.

Ugryzienia pluskiew.
Ukąszenia pluskiew nie są bolesne, owad znieczula miejsce ugryzienia i sam proces nie jest odczuwalny. Natomiast później następuje bardzo nieprzyjemne dość mocne swędzenie, które nie ustępuje po kilku dniach. Często zdarza się, że w okresie letnim pogryziony człowiek myli miejsca ukąszenia przez pluskwę z ugryzieniem komara, które są dość podobne. Ugryzienia pluskiew często występują grupowo na przykład po trzy obok siebie lub więcej.
Pluskwy atakują głównie odkryte miejsca naszego ciała. Po kilkunastu godzinach następuje silne swędzenie, pojawić się może bąbel otoczony rumieniem. Efekt będzie potęgowany drapaniem rany po ukąszeniu. Osoby uczulone mogą opuchnąć.
Gdzie szukać pluskiew w domu?
Pluskwy jako, że żywią się głównie naszą krwią, można znaleźć w łóżku oraz w jego okolicach. Połączenia drewna z materiałem, zakamarki łóżek, materacy. Okolice łózka to listwy przypodłogowe, odwrotna strona obrazków wiszących, kontakty elektryczne, półki, zegary wiszące w okolicach łóżek. Każde mieszkanie jest inne, liczba populacji też jest różna, ale te i podobne miejsca, zawsze warto szczególnie przeszukać pod kątem owadów. Należy to zrobić ze szczególną dokładnością, z racji tego, że nie są to duże owady, które chowają się w zakamarkach i zbyt chętnie nie wychodzą na światło dzienne. Nie zawsze da się znaleźć pluskwę, pomimo tego że jest w mieszkaniu na pewno.
Po czym poznać, że pluskwy są w mieszkaniu?
Pomijam oczywisty sygnał czyli żywa pluskwa, bo to akurat jest dość jasna informacja o obecności owadów. Można powiedzieć, że znowu o tym wspominam, że pasożyty te żywią się naszą krwią, więc pierwszym alarmowym sygnałem są ślady pogryzień na ciele. W związku z tym, że pluskwa przystępując do posiłku znieczula miejsce pobrania krwi, nie poczujemy ugryzienia od razu, a zazwyczaj dużo później. Mówi się, że widoczne ślady po ugryzieniach będą w linii lub w trójkącie, owszem, może tak być, ale nie musi, może to być pojedyncze ugryzienie na przykład często mylone z ugryzieniem komara. Taka pomyłka w ocenie opóźnia decyzję o przeprowadzeniu dezynsekcji, a tym samym powoduje dalszy rozrost populacji.
Drugi znak to bardzo słabo widoczne jaja owadów, słabo widoczne, bo po pierwsze są one małe, po drugie nie musi być ich dużo, a po trzecie mogą być złożone w zakamarkach łóżka, co dodatkowo utrudnia ich zauważenie. Jaja opisane są wyżej, ale przypomnę, że są koloru białego, wielkości około 1mm, w kształcie ziarna ryżu (w kształcie, nie wielkości 🙂 )
Trzeci objaw to są odchody pluskiew, które wyglądają na małe, około 1mm, czarne kropeczki, ich nasilenie jest, tak samo zresztą jak jaj, zależne od wielkości populacji oraz czasu jej istnienia.
Może być tak, że nie znajdziemy pluskwy, ani jaj, ani odchodów, a pogryzienia będą mimo wszystko.n


Pluskwy, skąd się wzięły w domu?
Wbrew obiegowej, błędnej opinii, pluskwy nie są wynikiem zanieczyszczenia mieszkania lub brudu. Mogą przebywać na przykład w bardzo czystych i luksusowych mieszkania czy hotelach. W naszym mieszkaniu mogły znaleźć się na dwa sposoby.
Mogły przejść do nas z lokalu sąsiadującego z naszym lokalem lub mogą zostać przyniesione z zewnątrz na osobie lub zwierzęciu, które przekracza próg naszego mieszkania.
Migracja pluskiew z lokali w których do tej pory zamieszkiwały, na przykład pionami wentylacyjnymi. Jeśli nasi sąsiedzi mają pluskwy w domu, jest duża szansa na to, że prędzej czy później zagoszczą one u nas. Dlatego też, jeśli już mamy pluskwy, dobrym pomysłem jest podpytanie sąsiadów czy u nich też są, wtedy zabieg dezynsekcji najlepiej przeprowadzić w tych mieszkaniach, w których pluskwy się znajduą. Daje nam to gwarancję, że pozbędziemy się pluskiew na dłużej i nie będą przechodzić od sąsiadów, bo u nich też zostaną wytępione. W przeciwnym razie, wytępimy pluskwy tylko u siebie, a z czasem mogą przejść od sąsiadów i będzie ponowna walka z nimi. Tak to działa.
Pluskwę, można przynieść na przykład na ubraniu. Możemy zrobić to my, na przykład z komunikacji miejskiej, może przynieść ją odwiedzający nas gość, na przykład ze swojego mieszkania. Można je przywieść w walizce z wyjazdu do hotelu, którego byśmy o pluskwy nigdy nie podejrzewali. Ogólnie, może zostać przyniesiona na człowieku lub zwierzęciu.
Pluskwa może też zostać przyniesiona w meblach, które przyniesiemy do domu. Mogą to być nawet nowe meble ze sklepu! Ale bardzo często się zdarza, że są to meble zakupione z drugiej ręki, często są to meble które ktoś wystawił pod śmietnik, właśnie ze względu na obecność pluskiew. Ludzie nieświadomi, zabierają takie meble do domu, często dość atrakcyjne i nowe.
Obecności pluskiew nie należy się wstydzić, nie jest to problem spowodowany brakiem higieny itd! Pluskwy nie potrzebują do życia brudu, więc czy on jest czy go nie ma, nie ma znaczenia.
Przygotowanie do dezynsekcji przeciwko pluskwom.
Przygotowanie mieszkania do dezynsekcji przeciwko pluskwom nie jest szczególnie skompliowane. Należy umożliwić oprysk w miejscach trudno dostępnych, głównie w miejscu bytowania pluskiew czyli łóżko i w jego okolicy.Łóżko powinno być opróżnione ponieważ skrzynia też jest poddawana aplikacji chemii. Poszwy i prześcieradła, koce i narzuty należy wyprać w temperaturze 60°C lub wyższej, najlepiej w tym samym dniu. Pod tym linkiem na moim blogu, szczegółowa informacja jak przygotować mieszkanie do dezynsekcji przeciwko pluskwom, którą wysyłam swoim klientom przed planowaną wizytą. Warto się zapoznać.
Zwalczanie pluskiew - domowe sposoby.
Zwalczanie pluskiew domowych sposobami domowymi, może być poważnym wyzwaniem ze względu na ich odporność na wiele insektycydów oraz umiejętność ukrywania się w trudno dostępnych miejscach. Oto kilka domowych sposobów na zwalczenie pluskiew, choć muszę przyznać, że jestem w wielu mieszkaniach w których część pomysłów, była stosowana. Ale, zakładam, że nie byłem w jakimś mieszkaniu, bo być może jakaś metoda działa bardzo dobrze. Nie wiem, ale sposoby domowe to na przykład:
Odkurzanie: Regularne odkurzanie może pomóc usunąć pluskwy z powierzchni mebli, dywanów, materaców i innych obszarów. Pamiętaj, aby opróżnić worek na śmieci natychmiast po odkurzaniu, aby pluskwy nie mogły uciec.
Pranie w wysokiej temperaturze: Pluskwy nie przetrwają w wysokich temperaturach. Ubrania, pościel i inne tkaniny mogą być prane w gorącej wodzie (60 stopni Celsjusza lub więcej) w programie minimum 60 minut, można się wspomóc również suszeniem w suszarce na najwyższym ustawieniu.
Zamrażanie: Pluskwy mogą być zabite przez niskie temperatury. Małe przedmioty mogą być umieszczane w zamrażarce na kilka dni.
Pokrowce na materac: Specjalne pokrowce na materac mogą pomóc izolować pluskwy znajdujące się na materacu i uniemożliwić im dostęp do pożywienia.
Ziemia okrzemkowa: jest naturalnym proszkiem, który może skutecznie zabijać pluskwy poprzez odwodnienie ich ciał.
Uszczelnianie i naprawa: Pluskwy mogą się ukrywać w szczelinach i pęknięciach. Uszczelnianie tych miejsc może uniemożliwić im dostęp do kryjówek.
Ocet: może pomóc, niestety wydziela brzydki drażniący zapach i nie jest zbyt skuteczny na duże populacje.
Parowanie: używanie parownicy może przynieść efekt, należy jednak uważać, by nie zniszczyć łóżka zbyt dużą ilością pary, para powinna mieć możliwie wysoką temperaturę, zwykła parownica do ubrań, może mieć niewystarczającą temperaturę.


Bezpieczna dezynsekcja. Środki chemiczne.
Dezynsekcja przeprowadzana przez nas jest z użyciem tylko i wyłącznie profesjonalnych, wysokiej jakości, atestowanych środków chemicznych, które są bezpieczne dla zdrowia ludzi oraz zwierząt.
Nie stosujemy środków nieznanego pochodzenia lub niedopuszczonych do użytku na terenie Polski i UE. Dobrze przeprowadzona dezynsekcja zależy głównie od doświadczenia i dokładności technika DDD oraz od zastosowanych profesjonalnych środków chemicznych, które są zdecydowanie skuteczniejsze od marketowych produktów przeznaczonych do użytku domowego, we własnym zakresie.