Pluskwa domowa

Cimex lecutralius
Pluskwa domowa, pasożyt, który żywi się naszą krwią oraz krwią naszych zwierząt.
Pluskwy ukrywają się w zakamarkach naszych łóżek oraz w ich bliskich okolicach. Są małe i płaskie, dorosłe okazy mierzą około 5mm. Ich rozmiar pozwala im wejść w najdrobniejsze szczeliny. Ukrywają się w połączeniach drewna z materiałem, pod listwami przypodłogowymi i pod podłogą. Spotkać je można pod wiszącymi obrazkami czy plakatami, pod zawieszonymi półkami. Potrafią zagnieździć się w gniazdkach elektrycznych czy włącznikach światła.
Pluskiew, z zasady, nie spotkamy na przykład w kuchni, choć oczywiście zależy to od zapluskwienia mieszkania i kilku innych czynników, bo od każdej zasady są wyjątki.

Pluskwy domowe aktywność
Pluskwy do życia potrzebują żywiciela czyli, zazwyczaj, nas. Są dość ciekawie skonstruowane. Ich aktywność jest obserwowana głównie w nocy, w trakcie naszego głębokiego snu, czyli między pierwszą w nocy, a czwartą rano. Pluskwy doskonale wyczuwają człowieka przez ciepło które wydziela, jego substancje skórne, a także przez wykrywany przez nich dwutlenek węgla, który człowiek wydziela oddychając. W zasadzie nie da się ich oszukać. Na przykład w pustym mieszkaniu są pod podłogą, przeprowadzony oprysk może nie przynieść efektu, bo pluskwy nie wyjdą na powierzchnię, gdy nie wyczuwają człowieka w nocy. Potrzebują przynęty.
Inną ciekawą ich umiejętnością jest to, że dorosłe osobniki bez żywiciela potrafią przeżyć zahibernowane do koło dwunastu miesięcy! Młode pluskwy do przeżycia potrzebują pokarmu. Samica składa do około dwudziestu jaj. Gdy mają w pobliżu żywiciela czyli nas z naszą krwią, populacja ich zwiększa się dość szybko. Samica w ciągu swojego życia, które trwa około 300 dni, złożyć nawet do 500 jaj!
Efekt zaniedbania przez nas problemu, może spowodować, że populacja tych osobników, może wzrosnąć do kilkudziesięciu sztuk, a im dłużej problem trwa tym kolonia będzie jeszcze większa.

ugryznienia pluskiew
Ukąszenia pluskiew nie są bolesne, owad znieczula miejsce ugryzienia i sam proces nie jest odczuwalny. Natomiast później następuje bardzo nieprzyjemne dość mocne swędzenie, które nie ustępuje po kilku dniach. Często zdarza się, żę w okresie letnim pogryziony człowiek myli miejsca ukąszenia przez pluskwę z ugryzieniem komara, które są dość podobne. Ugryzienia pluskiew często występują grupowo na przykład po trzy obok siebie lub więcej.
Pluskwy atakują głównie odkryte miejsca naszego ciała. Po kilkunastu godzinach następuje silne swędzenie, pojawić się może bąbel otoczony rumieniem. Efekt będzie potęgowany drapaniem rany po ukąszeniu. Osoby uczulone mogą opuchnąć.


Pluskwy, skąd się wzięły w domu?
Wbrew obiegowej, błędnej opinii, pluskwy nie są wynikiem zanieczyszczenia mieszkania. Mogą przebywać na przykład w bardzo czystych i luksusowych mieszkania czy hotelach. W naszym mieszkaniu mogły znaleźć się na dwa sposoby.
Mogą przejść do nas z lokalu sąsiadującego z naszym lub mogą zostać przyniesione z zewnątrz.
Migracja pluskiew z lokali w których do tej pory zamieszkiwały, na przykład pionami wentylacyjnymi. Jeśli nasi sąsiedzi mają pluskwy w domu, jest duża szansa na to, że prędzej czy później zagoszczą one w naszym domu. Dlatego też, jeśli już mamy pluskwy, dobrym pomysłem jest podpytanie sąsiadów czy u nich też są, wtedy zabieg dezynsekcji najlepiej przeprowadzić w tych mieszkaniach. Daje nam to gwarancję, że pozbędziemy się pluskiew na dłużej i nie będą przechodzić od sąsiadów, bo u nich też zostaną wytępione.
Pluskwę, można przynieść na przykład na ubraniu. Możemy zrobić to my, na przykład z komunikacji miejskiej, może przynieść ją odwiedzający nas gość, na przykład ze swojego mieszkania. Można je przywieść w walizce z wyjazdu do hotelu, którego byśmy o pluskwy nigdy nie podejrzewali.Ogólnie, może zostać przyniesiona na człowieku.
Pluskwa może też zostać przyniesiona w meblach które przyniesiemy do domu. Mogą to być nawet nowe meble ze sklepu! Ale bardzo często się zdarza, że są to meble zakupione z drugiej ręki, często są to meble które ktoś wystawił pod śmietnik, właśnie ze względu na obecność pluskiew.
Ludzie nieświadomi, zabierają takie meble do domu, często dość atrakcyjne i nowe.
Obecności pluskiew nie należy się wstydzić, nie jest to problem, wbrew powszechnej opinii, spowodowany brudem, brakiem higieny itd!
przygotowanie mieszkania do dezynsekcji
Przygotowanie mieszkania do dezynsekcji przeciwko pluskwom nie jest szczególnie skompliowane. Należy umożliwić oprysk w miejscach trudno dostępnych, głównie w miejscu bytowania pluskiew czyli w okolicy łóżka. Łóżko powinno być opróżnione ponieważ skrzynia też jest poddawana aplikacji chemii. Poszwy i prześcieradła należy wyprać w temperaturze 60°C lub wyższej, najlepiej w tym samym dniu.


BEZPIECZNA DEZYNSEKCJA pluskwy. ŚRODKI CHEMICZNE.
Dezynsekcja przeprowadzana przez nas jest z użyciem tylko i wyłącznie profesjonalnych, wysokiej jakości, atestowanych środków, które są bezpieczne dla zdrowia ludzi oraz zwierząt.
Nie stosujemy środków chemicznych nieznanego pochodzenia lub niedopuszczonych do użytku na terenie Polski i UE. Dobrze przeprowadzona dezynsekcja zależy głównie od doświadczenia i dokładności technika DDD oraz od zastosowanych profesjonalnych środków chemicznych, które są zdecydowanie skuteczniejsze od marketowych produktów przeznaczonych do użytku domowego, we własnym zakresie.