Ozonowanie

CO TO JEST OZON I JAK POWSTAJE

Ozonowanie co i jak. Może na początek opiszę podstawy. Co to jest ozon? Ozon jest to gaz, występujący w przyrodzie. Jest to tak zwana alotropowa, trójatomowa odmiana tlenu, tritlen, składająca się z trzech atomów tlenu, stąd oznaczenie chemiczne O3. Ozon jest gazem dość niestabilnym, ulega połowicznemu rozkładowi już po 30 minutach. Ozon ma zapach i jest on wszystkim znany, jest to zapach „świeżości po burzy”, gdyż powstaje, między innymi, w trakcie wyładowań elektrycznych, którymi są pioruny towarzyszące jej.
Ozon, oczywiście, można również wytwarzać profesjonalnym sprzętem do ozonowania, tzw. ozonatorami.
Ozonowanie jest około 50 razy skuteczniejsze od dezynfekcji popularnym chlorem, dodatkowo ma około 3000 razy szybsze działanie niż chlor. Dodatkową jego zaletą jest to, że jest gazem, oznacza to, że dotrze praktycznie wszędzie, chlor rozprowadzany metodą opryskową osiądzie głównie z góry.

Co to jest ozonowanie?
Zabieg ozonowania jest to bardzo skuteczny zabieg dezynfekcji. Polegający na wyprodukowaniu ozonu w odpowiednim stężeniu i utrzymaniu tego stężenia przez odpowiedni czas. Stężenie ozonu oraz czas jego utrzymania zależy od problemu z którym walczymy. Wytwarzanie ozonu przeprowadzamy z użyciem przemysłowych, profesjonalnych i bardzo wydajnych maszyn ozonujących. Gaz ten jest jednym z najbardziej skutecznych środków dezynfekujących stosowanych w walce z bakteriami, wirusami, patogenami, roztoczami, grzybami, pleśniami oraz z przykrymi zapachami.
Czym przeprowadzamy ozonowanie?
Świadomi tego czym jest ozon i jak on się zachowuje, postawiliśmy na jakość maszyn oraz ich ilość. Posiadamy profesjonalne maszyny ozonujące, które są w stanie zbudować odpowiednie stężenie oraz są w stanie je utrzymać przez odpowiedni czas, w zależności od problemu z którym walczymy. Małymi ozonatorami, którymi posługują się niektóre firmy, nie da się przeprowadzić ozonowania, które przyniesie efekt. Wydajne maszyny są w stanie osiągnąć zamierzone cele nawet na dużych powierzchniach, niezależnie od warunków panujących w nich. Jednym, małym ozonatorem można co najwyżej ozonować małe auto, a i tam stężenie będzie na poziomie ledwo akceptowalnym.

POMIAR STĘŻENIA OZONU, POTRZEBNY?
Zdecydowanie tak. Nie da się z czystym sumieniem, przeprowadzić ozonowania, nawet posiadając wydajne maszyny ozonujące, gdy nie wiemy jakie rzeczywiste stężenie zostało osiągnięte. Kontrola daje nam taką pewność, że praca wykonywana jest w warunkach kontrolowanych. Pomiar wyprodukowanego ozonu daje nam możliwość ewentualnej korekty podczas procesu ozonowania na przykład poprzez dołożenie maszyn lub przestawienie ich w bardziej odpowiednie miejsce. Ozonowanie „na oślep” nie jest w żaden sposób profesjonalne ani bezpieczne! Stężenie ozonu należy kontrolować, my robimy to profesjonalnymi miernikami Ewimar Multigas, które posiadają certyfikat oraz są poddawane okresowej kalibracji na którą posiadamy odpowiednie, potwierdzające dokumenty.
Dla własnego bezpieczeństwa i komfortu, Korzystaj tylko z takich firm, które zapewniają profesjonalną usługę, nie sugeruj się tylko ceną.


GDZIE MOŻNA PRZEPROWADZIĆ OZONOWANIE?
Ozonowanie można przeprowadzać w każdym pomieszczeniu zamkniętym, po uprzednim przygotowaniu tego pomieszczenia do zabiegu. Pomieszczenia biurowe, punkty usługowe, szkoły, przedszkola, magazyny, sale sportowe, mieszkania, domy, sklepy, piwnice i wszystkie inne pomieszczenia gdzie występują wymienione problemy z którymi ozon sobie poradzi. Jednym słowem ozonować wszędzie można tam, gdzie da się zapewnić nie wydostawanie się ozonu z miejsca w którym przeprowadza się zabieg ozonowania.
CZY OZONOWANIE JEST BEZPIECZNE?
Tak, ozonowanie jest bezpieczne pod warunkiem przeprowadzenie go przez wykwalifikowanych i doświadczonych techników. Każdy zabieg ozonowania jest inny. Warunki w których przeprowadzanie jest ozonowanie różnią się od siebie. Trzeba dobrać odpowiednie stężenie i czas odziaływania go na problem. Ozon zaczyna być szkodliwy dla człowieka już od 0.15 ppm, ponieważ są to bardzo minimalne wartości, trzeba uważać jak się ozon stosuje. Używanie dokładnych mierników pozwala nam ustalić stężenie ozonu w powietrzu, bywa, że potrzebujemy osiągnąć stężenie na poziomie 40ppm. Proszę uważać z usług jakich firm korzystacie Państwo przy ozonowaniu! Pomimo posiadania przez niektórych wykonawców ozonatorów, często o niskich parametrach, zakres wiedzy na temat ozonowania sprowadza się do postawienia i włączenia maszyny! Nie mówiąc już o kontroli stężenia ozonu, które należy wykonać, by mieć pewność, że zakładane stężenie zostało osiągnięte.


OZONOWANIE USUWA BAKTERIE I WIRUSY?
Tak, ozon usuwa wirusy oraz bakterie. Jest to potwierdzone licznymi badaniami w Polsce i na świecie. Sanepid wydał oświadczenie w tej sprawie potwierdzające skuteczność ozonowania przeciwko wirusom i bakteriom. Z racji skuteczności ozonu przeciwko tym zagrożeniom, szpitale dezynfekują ozonem sale oraz karetki, co dodatkowo potwierdza jego skuteczność.
CZY OZONOWANIE USUWA ZAPACHY?
Tak, usuwanie zapachów ozonem jest skuteczne. Jest to tak zwana dezodoryzacja. Usuwanie zapachów jest trochę innym zabiegiem od na przykład dezynfekcji. Zazwyczaj zabieg ten przeprowadzany znacznie dłużej przy dużo wyższych stężeniach. Trwa od kilku do nawet kilkunastu godzin i dłużej. W zależności od intensywności zapachu, jego źródła i jego pochodzenia.
CZY OZONOWANIE USUWA GRZYBY I PLEŚNIE?
Dezynfekcja ozonem usuwa grzyby i pleśnie ze ścian budynków, stropów i tym podobnych. Jest bardzo skuteczny w walce z tymi patogenami, a zarazem bezpieczny i ekologiczny.


OZONOWANIE JEST ŁATWE?
Ozonowanie nie polega tylko na włączeniu maszyn na jakiś czas. Zabieg ten, jako proces całościowy, zaczyna się od identyfikacji problemu, poznania specyfiki miejsca w którym występuje. Poznania problemów, które występują w danym miejscu i mogą mieć negatywny wpływ na otoczenie oraz na zabieg ozonowania. Rozwiązania tych problemów, ustalenia miejsca ozonatora, w którym będzie on pracował najwydajniej i rozprowadzał ozon równomiernie po całym pomieszczeniu. Zaprogramowaniu ozonatora na odpowiedni czas pracy, w jakim cyklu ma pracować, przeprowadzać pomiar osiągniętego stężenia. Przeprowadzenie samego procesu ozonowania właściwego. Wietrzenie pomieszczeń. Ponowny pomiar stężenia. Oddanie pomieszczenia do użytkowania właścicielowi. To, mocno z grubsza, opisany proces.
Polecam zapoznać się z wpisem na blogu: Samodzielne ozonowanie
CO DAJE OZONOWANIE?
Zabieg ozonowania daje nam dużo korzyści. Przede wszystkim korzyści te należy rozpatrywać w kontekście bezpieczeństwa i komfortu.Bezpieczeństwo, ze względu na całą gamę zagrożeń, które usuwa ozon, po komfort psychiczny, gdy wiemy, że zagrożenie jest zażegnane oraz komfort, który jest odczuwalny poprzez na przykład brak uciążliwych zapachów, które wcześniej drażniły nas, komfort alergików, którym dawały się we znaki pleśnie, grzyby, roztocza, kurz oraz inne alergeny.
Efekt dobrego ozonowania, podnosi prestiż na przykład biura czy sklepu w którym każdy klient czuje się dobrze, powietrze jest świeże, a jego nosa nie atakują przykre zapachy. To efekt, który dużo mówi o miejscu, jego właścicielu oraz jego podejściu do klientów czy kontrahentów. Każdy chce wejść do pomieszczenia, budynku, które pachnie świeżością i nie wywołuje ataku kichania, łzawienia oczu czy wręcz duszności, prawda?

OZONOWANIE JEST EKOLOGICZNE
Tak, ponieważ jest to gaz, który występuje w przyrodzie, my natomiast, wytwarzamy go sztucznie, po rozkładzie, nie ma po nim śladu.
W dzisiejszym świecie, gdzie jest to bardzo ważny aspekt przy wyborze metody dezynfekcji, należy postawić właśnie na takie metody. Chemia, niezależnie od poziomu jej neutralności, nadal pozostaje chemią. Ozon działając na zagrożenia i problemy, które nim zwalczamy, rozpada się do molekuły tlenu. Jest to bardzo dobra i czysta metoda!
Ozon uznany jest za ekologiczny i naturalny środek dezynfekcyjny wnętrz oraz odzieży, owoców i warzyw.


CO USUWA OZON?
Ozonowanie można i należy stosować przeciwko:
– bakteriom,
– wirusom,
– roztoczom,
– alergenom,
– patogenom,
– pleśniom,
– grzybom,
– zapachom.
GDZIE MOŻNA PRZEPROWADZIĆ OZONOWANIE?
Wszędzie tam, gdzie pomieszczenie jest szczelne, zamknięte. Pomieszczenie takie należy wcześniej przygotować do takiej operacji.
Ozonujemy pomieszczenia i budynki takie jak:
– mieszkania i domy,
– biura,
– sklepy,
– żłobki, przedszkola, szkoły i uczelnie,
– punkty usługowe,
– punkty gastronomiczne, restauracje, bary, puby, kluby nocne,
– punkty handlowe,
– gabinety lekarskie, stomatologiczne, kosmetyczne,
– szpitale, przychodnie,
– hotele, hostele i inne miejsca noclegowe,
– magazyny i hale,
– samochody osobowe i ciężarowe, kampery,
– przyczepy oraz naczepy samochodowe,
– lodówki oraz chłodnie,
– i wiele innych.
JAKIE ZAPACHY USUWA OZON?
W zasadzie wszystkie, te przyjemne również, niestety to nie działa wybiórczo, z tych, które zwalczamy to np. zapach:
– stęchlizny,
– potu,
– zapach po pożarze lub ognisku,
– zapach po zalaniu lokalu, piwnicy itd,
– po remoncie lub budowie, zapach kleju, lakieru, farby, silikonu, zaprawy itp,
– zapach ryb, mięsa,
– zapach po zmarłym,
– benzyny,
– zwierząt oraz ich odchodów,
– oraz innych uciążliwych zapachów.
Ozonowanie ubrań
Oprócz pomieszczeń, budynków i samochodów można ozonować na przykład ubrania. Ozonowanie ubrań usuwa z nich zapach na przykład potu czy stęchlizny. Usuwa z ubrań także inne wcześniej wymienione problemy, w końcu jest doskonałym środkiem dezynfekującym. Można ozonować kaski motocyklowe, narciarskie i inne. Kombinezony lub kurtki i spodnie, buty i każdą inną odzież cywilną lub specjalistyczną, która w jakichś okolicznościach przeszła zapachem. Takie ozonowanie można przeprowadzić na przykład w czasie ozonowania mieszkania lub biura.
Odzież, koce, pościel, ubranka dzieci i ich pluszaki można bez problemu odświeżyć i zdezynfekować ozonem.
Ozonowanie Warszawa, Mazowieckie
Czyli gdzie ozonujemy? Naszym głównym terenem działań jest Warszawa.
Oprócz Warszawy ozonujemy również na terenie województwa Mazowieckiego. Jeśli stwierdzą Państwo, że jesteśmy niezbędni w innych rejonach kraju, oczywiście też jesteśmy w stanie pojawić się we wskazanej przez Państwa lokalizacji.
GWARANTUJEMY
JAKOŚĆ
SATYSFAKCJĘ
SKUTECZNOŚĆ
PROFESJONALIZM