class="hfeed site" id="page"
virus, ozonowanie, ozon, wirus

Ozonowanie, czy da się to zrobić samemu?

Ważne:

Ozon jest bardzo skutecznym środkiem do dezynfekcji, jest bardzo silnym utleniaczem. Jego forma gazowa powoduje, że jest w stanie dotrzeć praktycznie wszędzie. Ozonowanie, wbrew obiegowej opinii, nie jest proste i nie polega tylko i wyłącznie na podłączeniu ozonatora do kontaktu. Trzeba posiadać wiedzę, doświadczenie oraz wydajny, profesjonalny sprzęt.

By dobrze przeprowadzić zabieg ozonowania należy:

– Zaopatrzyć się w ozonatory o odpowiedniej mocy, które będą w stanie wytworzyć żądane stężenie ozonu i utrzymać je przez określony czas. Tanie, mało wydajne ozonatory, nie są w stanie zapewnić odpowiednich stężeń w pomieszczeniach. Małe i tanie tzn takie któe są bardzo popularne na portalach sprzedażowych, których wydajność to około 4g i cena około 400 brutto. Małym stężeniem nie usuniemy problemu. Koszt wydajnego ozonatora zaczyna się od około 7200 zł netto i zazwyczaj potrzebnych jest kilka lub kilkanaście maszyn.

– Zaopatrzyć się w odpowiedni, profesjonalny i skalibrowany miernik do pomiaru ozonu. Musimy wiedzieć czy osiągneliśmy żądane stężenie, które jest w stanie zwalczyć problem. Po za tym, ozon jest trujący, więc jego pomiar musi być przeprowadzany ze względu bezpieczeństwa. Koszt dokładnego miernika zaczyna się od około 3800 zł netto.

– Zapoznać się z problemem, który chcemy zwalczyć oraz dobrać stężenie i czas w którym stężenie ma działać.

– Przeprowadzić rekonesans pomieszczenia w którym mamy działać i zabezpieczyć go przed ewentualnym wydostaniem się ozonu na zewnątrz, uszczelnić to pomieszczenie.

– Usunąć z pomieszczenia kwiaty, zwierzęta oraz ludzi, ci ostatni mogą pozostać pod warunkiem, że są chronieni odpowiednim kombinezonem, maską przeciwgazową pełnotwarzową lub półmaską z osobnymi goglami oraz rękawicami i ochraniaczami na buty.

– W pomieszczeniu ozonowanym ustawić w odpowiednich miejscach maszyny ozonujące, zapewniając cyrkulację ozonu wspomagając się wentylatorami, pozwoli to nam na dotarcie ozonu w każde miejsce ozonowanego pomieszczenia.

– Ustawić na ozonatorach odpowiednie interwały ozonowania, w zależności od problemu, który chcemy zwalczyć ozonem. Monitorować na bierząco za pomocą miernika stężenie ozonu i w razie potrzeby korygować go.

– Po zakończonym ozonowaniu należy doprowadzić do wyzerowania poziomu ozonu w pomieszczeniu. Zerowy poziom można osiągnąć poprzez wietrzenie lub poprzez pozostawienie go do całkowitego rozkładu.

– Po wyzerowaniu poziomu ozonu i potwierdzenia tego faktu miernikiem, można oddać pomieszczenie ludziom do użytkowania.

Wnioski:

Odpowiadając na pytanie z tytułu wpisu, odpowiem, że można samemu ozonować. Tylko to trochę jak kupić sobie warsztat samochodowy, by naprawić auto. Dużo kosztuje, trzeba poświęcić czas na naukę, czas na wykonanie itd niby można, tylko po co? 🙂

https://insecto.pl/oferta/ozonowanie/

Zadzwoń teraz